Моторної алалією у дітей називається затримка розвитку експресивної (виразної) мови, викликана недорозвиненням або розладом роботи мовного аналізатора (як правило, ураження провідних шляхів мовного аналізатора і його коркового кінця , зона Брока).
Моторна алалія у дітей має такі симптоми: дитина відчуває труднощі в складанні пропозицій, освоєнні граматики мови,важко опанрвує відмінки, має малий активний словниковий запас при досить багатому пасивному словнику, розуміння мови оточення в міру збережено.
Лікування та прогноз
Обстеження дітей з алалією проводиться комплексно, при взаємодії невролога, педіатра і логопеда. При цьому найбільш важливо визначити ступінь ураження мозку, адже залежно від цього розрізняють ступінь тяжкості захворювання ( в дію входять діагностика за допомогою ТК та МРТ ). У легких випадках алалії у дітей лікування обмежується заняттями у логопеда і в домашніх умовах, які досить швидко дозволяють навчити дитину новим словам і граматиці. У разі ж важкого ураження мовних центрів лікування може бути малоефективним, дозволяючи лише трохи розвинути активний словник дитини, а мова в цілому так і залишається на елементарному рівні: мізерною і граматично неправильною. При легких ступенях алалії мова дитина приходить в норму до 7 року життя, тоді як у важких випадках може залишатись убогою й граматично неправильною до 14 року життя, а навіть довше чи неприходити в норму ніколи.
ОСОБЛИВОСТІ ОСОБИСТОСТІ ДИТИНИ З МОТОРНОЮ АЛАЛІЄЮ
Характеристика дітей з моторною алалією:
- знижена працездатність, швидка стомлюваність;
- труднощі з концентрацією, утриманням уваги;
- вторинна затримка інтелектуального розвитку, яка, як правило, проходить з розвитком мови; ( але може обійтись без затримок в розвитку інтелекту
- у зв'язку з поразкою ділянок мозку часто спостерігаються різноманітні порушення сприйняття: зорового, слухового, тактильного і пр. тобто дитина може, наприклад, не розрізняти схожі звуки або кольору, плутати форми і т.д.; ( порушення фонематичного слуху)
- незважаючи на деяке відставання в розвитку, діти-алалікамі не замкнуті, вони прагнуть гратись, вчитися, пізнавати нове, спілкуватися, замінюючи мову виразною мімікою, різноманітними жестами тощо;
- психічний інфантилізм: часта зміна настрою (не завжди відповідна ситуації), надмірна "розбалуваність", довірливість і простодушність, нездатність до самокритики.




